מאמרים בתחום רפואת השיניים

מאמרים נוספים

ציפוי חרסינה לשיניים: לשיניים צחורות וקורנות

אולי נדמה לכם שאתם היחידים בעולם שיש להם שיניים צהובות, עקומות, עם רווחים גדולים שלא מצטלמות טוב בלי פעולות עריכה אינטנסיביות. אנחנו יודעים כמה זה מתסכל להסתכל על המראה ולא להיות מרוצים מהחיוך שלנו. זה לא נעים לצחצח שיניים ביסודיות, ללכת לשיננית כל כמה חודשים או לקבל טיפול אורתודנטי ולא לראות שינוי. אולי נדמה לכם שאתם היחידים שסובלים מפגמים בשיניים אבל האמת היא שאתם ממש לא היחידים. היום, במאה ה- 21 אין שום סיבה שתימנעו מלחייך בביטחון. אחד הפתרונות השכיחים והיעילים לטיפול בפגמים אסתטיים בשיניים הוא לעשות טיפול המכונה 'ציפוי חרסינה'.

מה זה 'ציפוי חרסינה'? איך מתבצע הטיפול ולאורך כמה שנים הוא מחזיק? ריכזנו עבורכם את כל התשובות במאמר הבא.

מה זה ציפוי חרסינה לשיניים?

השן שלנו מצופה בחומר הנקרא בשפה המקצועית 'אמייל'. אמייל הוא חומר דחוס מאוד ולבן. זה למעשה החומר אותו אנחנו רואים כאשר אנחנו מביטים בשיניים שלנו. חרסינה הוא חומר המיוצר בידי בני אדם שמזכיר בתכונותיו את האמייל. ציפוי חרסינה הוא מעין תוספת דקה שאנו מצמידים לשן המכסה אותה באופן כזה שהיא תהיה מה שאנחנו רואים כאשר אנחנו מביטים בשיניים שלנו.

ציפוי חרסינה מתאים לאחד משלושה מקרים:

 1. כאשר יש להלבין שיניים שהצהיבו.
 2. במקרה של שיחזור חלק משן שנשברה
 3. אם יש צורך במילוי קטן של רווח בין השיניים

למה השיניים שלנו מצהיבות?

ישנם גורמים שונים המשפיעים על צבע השיניים שלנו.

 • שחיקה: אין תרופה שבכוחה להפוך אותנו צעירים יותר. התבגרות הוא חלק טבעי ממעגל החיים של כל יצור חי. במהלך השנים אנחנו משתמשים בשיניים שלנו באופן יום יומי. לעיסה של מזון מביאה לשחיקה של השכבות העליונות של השן, המצופה כאמור אמייל המזוהה בצבעו הלבן. תחת האמייל קיים חומר נוסף הנקרא 'דנטין' והוא ידוע בגוונו הנוטה לצהוב. כאשר שכבת האמייל נשחקת אנו רואים יותר ויותר את שכבת הדנטין הצהובה.
 • אוכל: כאשר אנחנו מדברים על אוכל נפריד בין שתי תופעות המביאות לשינוי צבען של השיניים:
 • חומצות: באוכל אותו אנחנו צורכים יש חומצות שכאשר הן באות במגע עם שכבת האמייל הן ממיסות אותו ומביאות לחשיפה של דנטין. אותו חומר המוזכר לעיל.
 • פיגמנט: ישנם מאכלים אשר 'צובעים' את השיניים. מי מאתנו לא ליקק קרטיב כזה או אחר כילד וראה איך הלשון משנה את צבעה? אותה תופעה ממש מתרחשת גם על השיניים שלנו.
 • ניקוטין: עישון יכול להביא לנזקים רבים. הוא מביא להזדקנות מוקדמת של העור, פוגע בריאות והופך את השיניים לצהובות.
 • פלאק: עששת, מחלה הפוגעת בשיניים, היא מהמחלות השכיחות ביותר בקרב ילדים ומבוגרים בכל רחבי העולם. עששת היא למעשה השם המקצועי לחיידקים המצטברים על השיניים. הם האחראים לדלקות חניכיים וכמובן – לחורים בשיניים. לעיתים כתמים על השיניים יכולים להעיד על אסופה של חיידקים לא רצויים השוהים במקום. במקרה כזה ההמלצה היא ללכת לרופא שיניים או שיננית שיעניקו לכם טיפול רפואי מתאים.

אז מה היתרון בציפוי חרסינה לשיניים?

אנו נתקלים לא פעם במטופלים שעברו טיפולים כמו הבהרת שיניים. הבהרת שיניים היא למעשה הצמדת חומר פעיל לשיניים שמבהיר אותן ומחזיר אותן לצבען המקורי בגיל הנעורים. הבעיה היא שלא תמיד צבע השיניים המקורי הוא לבן לחלוטין. יתרה מכך, לא כל אחד מגיב להבהרת שיניים באותו אופן. יש כאלו שצריכים לעבור יותר מטיפול אחד כדי להביא את השיניים לצבע הרצוי. לעומת זאת, שימוש בציפוי חרסינה מתאים לכל אדם ללא קשר לצבע השיניים המקורי שלו. לא זאת בלבד, אלא שציפוי חרסינה מעניק יתרונות נוספים כמו היכולת לתקן פגמים בשיניים שבורות או כאשר אנו נדרשים לצמצם רווחים קטנים בין השיניים. 

ציפוי חרסינה לשיניים, כמה זמן הוא מחזיק מעמד?

התחום של רפואה אסטטית לשיניים משתנה כל הזמן. אחד הסימפטומים לשינויים בענף הוא הופעתם של ציפויים שונים המורכבים באופן שונה בכל פעם. מרבית הציפויים עמידים לפגעי הזמן ויכולים להחזיק גם עשר שנים ויותר. לעיתים, בייחוד כאשר מדובר ב- 'שרף מרוכב' המשמש בדרך כלל להשלמה של שן חסרה, יהיה על המטופל לחזור למרפאה עבור תחזוקה של התוסף.

איך מתבצע הטיפול?

הטיפול מורכב למעשה משני שלבים עיקריים:

 1. תיאום ציפיות: תיאום ציפיות הוא הביקור הראשון שלכם אצל רופא השיניים. זה הזמן שלכם להעלות את כל מה שעולה בדעתכם. אתם יכולים לשתף את הרופא ברצונות שלכם כמו גם בחששות. הרופא יציג לפניכם את התהליך ויבחר ביחד איתכם את הציפוי המתאים לשיניים שלכם. ההמלצה שלנו היא לא להסס לשאול את הרופא כל שאלה. הרי אתם אלו שקמים למראה בכל בוקר. אנחנו רוצים שתרגישו בכל יום במיטבכם. כדי להגיע לכך, חשוב שתשתפו פעולה עם הרופא המטפל ותבהירו את רצונותיכם. במהלך הטיפול רופא השיניים יראה לכם בעזרת המחשב מה תהיה התוצאה בתום התהליך, ימדוד את אורך השיניים שלכם ולמעשה יכין את הקרקע לטיפול עצמו. 
 2. 2.        הטיפול: במרבית המקרים הטיפול עצמו והדבקת הציפוי לא אורכים זמן רב. זה הרגע בו הרופא ידביק על כל השיניים שלכם את ציפוי החרסינה ויגרום לשיניים שלכם לקרון.

חשוב לדעת: ההמלצה שלנו היא לא לוותר על ביקור אצל רופא שיניים לצורך הערכה רפואית לפני הגעתכם לטיפול האסתטי. חור בשיניים, עששת או כל מחלה אחרת של השן מחייבת טיפול בידי גורם מקצועי. אנחנו רוצים שתרגישו יפים, אבל לא על חשבון הבריאות שלכם. אתם מוזמנים לקבוע תור אצל רופא השיניים שלכם ולבצע ציפוי חרסינה לשיניים – לשיניים לבנות ובוהקות.