מאמרים בתחום רפואת השיניים

מאמרים נוספים

טיפול שורש: כל מה שחשוב לדעת!

לפעמים נדמה שאין ילד במאה ה-21 שלא מכיר אלפי משפטים העוסקים בבריאות השיניים. מכאלו המטיפים להימנעות מסוכר, ועד לאלו המעודדים צחצוח יסודי של השיניים בוקר, ערב וצהריים. לעיתים ניתן לחשוב כי ההטפה לבריאות השן עלולה להיות מעט מוגזמת.

אלא שמחקרים רבים מדווחים על כך שמחלות הפוגעות בשיניים הן מהמחלות השכיחות בקרב ילדים ומבוגרים במאה השנים האחרונות. טיפול שורש הוא מהטיפולים הנפוצים בתוך השדה של בריאות הפה. טיפול שורש מעורר לא פעם פחד וחרדה שכן הוא מוכר כטיפול חודרני העלול להוביל לכאבים וחוסר נוחות בקרב מטופלים רבים. מטרת מאמר זה הוא לפזר את העננה שנוצרה סביב הטיפול הידוע לשמצה כדי שתגיעו מוכנים ורגועים לקראת העתיד לבוא. אז אם אתם רוצים להבין מה זה טיפול שורש, עבור מה הוא נועד ואיך תוכלו להימנע ממנו בעתיד, המשיכו לקרוא!

ראשית, יש להבין ממה מורכבות השיניים שלנו?

השיניים שלנו מורכבות ממספר שכבות:

  • אמייל – אמייל זה החומר הקשה ביותר בגוף האדם ויש לו סיבה טובה להיות כזה. אמייל הוא למעשה החומר אותו אנחנו רואים בעין כאשר אנו מסתכלים על השיניים שלנו. האמייל הוא החומר המשמש ללעיסה וטחינה של האוכל אותו אנחנו אוכלים. תפקידן של השיניים הוא לשמש תחנת מעבר ראשוני למזון שיתפרק בהמשך, בתוך מערכת העיכול ויהפוך למקור אנרגיה לגוף. לכן, לאמייל תפקיד חשוב בשמירה על פנים השן מהחומצות הטמונות במזון שלנו.
  • מוך  מוך הוא החלק המחזיק את העצבים של השן. עצבים הם החומר שגורם לנו להרגיש. כשאנחנו אוכלים משהו קר מדי, חם מדי או כאשר כואבת לנו השן. כשאנחנו מתחילים להרגיש כאב בשיניים בדרך כלל זה בגלל שהמוך מתחיל להרגיש שמשהו לא בסדר.
  • שורש – שורש זה החלק שנמצא בתוך החניכיים שלנו ואותו אנחנו לא רואים. השורש של השן הוא הדבר שמחבר בין השן שלנו לחניכיים. זו הנקודה העמוקה ביותר בשן. הפרט הזה חשוב במיוחד כדי להבין מה זה בעצם טיפול שורש.

מתי מבינים שהגיע הזמן לטיפול שורש?

טיפול שורש כשמו כן הוא, מטפל בשורש השן. רגע לפני שנתעמק בזה חשוב להקדים ולדבר על השלבים הקודמים לפגיעה בשורש השן. בראש ובראשונה טיפול שורש נובע מעששת שאינה טופלה כראוי. עששת נוצרת עקב מפגש של סוכר עם חיידקים הממיסים את האמייל אותו הזכרנו קודם.

בהתחלה לא נרגיש כלום למרות שכבר נוכל להבחין בסימנים חיצוניים להימצאותה של העששת. זה יכול לבוא לידי ביטוי בשיניים צהובות, דלקת חניכיים ועוד. כאשר לא מטפלים בעששת על ידי הליכה לרופא שיניים או שיננית לאט, לאט ימסו עוד ועוד רקמות וכך ייוצר חור בשן. כאשר יש לנו חור בשן אנחנו כבר ממש יכולים להרגיש את זה. בתחילה אולי נרגיש מעט כאב או את החור עצמו אם נעבור על השן בעזרת הלשון. גם במקרה הזה אם לא נגיע לטיפול מסודר אצל רופא שיניים מיומן הבעיה עלולה להחמיר ואז אנחנו מגיעים לרגע בו אותם חיידקים מגעים אל שורש השן. אז כבר נרגיש את הגיעה בשן בכל עוצמתה. הפגיעה יכולה להתבטא בכאבי שיניים חמורים שיקרינו כאב גם לראש ולצוואר. אז באמת חשוב יש לפנות לרופא שיניים מיומן כדי להתחיל בהקדם האפשרי בתהליך של טיפול שורש.

איך מתבצע טיפול שורש?

לטיפול שורש כמה שלבים:

  • ניקוי – כאמור, טיפול שורש הוא טיפול אותו יש לעשות עקב ריבוי חיידקים בשן. לכן, ראשית, עלינו לנקות את החיידקים הללו. בשלב הזה תפקידו של רופא השיניים הוא לנקות את המוך ואת כל התעלות המקשרות בינו ובין שורש השן.
  • איטום – בתחילת המאמר דיברנו על כך שהפגיעה בשן נוצרה בגלל המסה של האמייל והרקמות הטמונות בתוך השן. את החור שנוצר יש למלא. רופא השיניים ישים בשלב הזה מה שאנחנו מכנים בעגה המקצועית 'כתר זמני'. מין מילוי לשן הפגועה עד להשלמת התהליך.
  • שיקום – בדרך כלל יש פער שנע בין כמה ימים לשבוע עד להכנת 'כתר קבוע'. משמע, מעין מבנה שאמור להחליף את מה שהייתה פעם שן בריאה. אנחנו הרי לא רוצים שבזמן לעיסה יכנס מזון שיפגע באותה שן בפעם השנייה. לכן, יש להניח כתר קבוע שיגן על השן מכל פגע לאורך שנים.

טיפול שורש זו לא גזרת גורל

אמנם, כאשר נוצרת פגיעה חמורה בשן אין מה לעשות אלא לפנות לרופא שיניים שיטפל בבעיה. אבל אין שום סיבה להגיע לידי כך אם ננקוט בכמה צעדים פשוטים.

  1. צחצוח שיניים ושמירה על היגיינה ובריאות הפה – כאמור, משפטים העוסקים בבריאות הפה עלולים להפוך לקלישאות אבל זה ממש לא אומר שהן לא נכונות. צחצוח שיניים קפדני בוקר וערב יכול למנוע מאותם חיידקים עליהם דיברנו לבוא במגע עם סוכר ולהתחיל בהמסה של השיניים.
  2. ביקורת חצי שנתית אצל רופא שיניים – מתי ביקרתם לאחרונה אצל רופא שיניים? למה לחכות לרגע האחרון אם אפשר ללכת לרופא שיניים לעיתים תכופות יותר ? אנחנו יודעים, סדר היום שלכם עמוס אבל הבריאות שלכם לא פחות מחשובה מכל שלל המשימות המעטרות לכם את היומן. עשו לעצמכם טובה והקפידו לקבוע כל חצי שנה תור לרופא שיניים מקצועי שיראה האם הכל קשורה וישאיר אתכם עם ראש שקט.

הבריאות שלכם חשובה. אין סיבה שתחושו כאב ומצוקה בלי לדעת שאתם נמצאים בידיים טובות. טיפול בשיניים הוא לא רק עיסוק טכני, אלא המקום שלנו להרגיע ולהבטיח כי אנחנו נמצאים כאן כדי לעזור לכם להחלים ולהרגיש טוב יותר. אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר אם אתם חשים כאב, חוסר נוחות או אולי רק רוצים לקבל מידע נוסף שיעזור לכם לקבל בחירות טובות בעתיד.